уторак, 30. мај 2017.

Rezultati konkursa Beogradskog festivala poezije i knjige i Trećeg Trga, za najbolju fotografiju i video-rad inspirisan poezijom

Na prvom konkursu Beogradskog festivala poezije i knjige i Trećeg Trga, za najbolju fotografiju i video-rad inspirisan poezijom nagrađeni su sledeći radovi:

1. Fotografija

Marijana Janković za seriju fotografija pod nazivom: ,,Piščeve’’



2. Video-rad

Srđan Milošević za video rad pod nazivom: ,,Mi se čudno razumemo’’




Zahvaljujemo se svim autorima na učešću i poverenju i želimo uspeh u daljem radu.

среда, 17. мај 2017.

Rezultati konkursa za poeziju Beogradskog festivala poezije i knjige i Trećeg Trga



Na drugom konkursu za poeziju Beogradskog festivala poezije i knjige i Trećeg Trga, za objavljivanje su odabrani rukopisi sledećih autora:

1. Prva knjiga poezije:

-  Ognjen Aksentijević, rukopis „Um za morem, smrt za vratom”;
-  Jovan Marković, rukopis „Znakovi i znaci”.

2. Druga knjiga poezije:

-  Natalija Jovanović, rukopis „Od svih jednostavnih stvari”;
-  Stevan Bradić, rukopis „Stakleni radovi”;
Goran Živković, rukopis „Psihoslajdovi”.


Na konkurs je prispelo ukupno 153 rukopisa  - 82 za prvu, 71 za drugu knjigu.

Redakcija je odabrala rukopise za koje smatra da najviše ispunjavaju kriterijume originalnosti i dovršenosti.
Zbog velikog broja pristiglih rukopisa nismo u mogućnosti da komentarišemo pojedinačne rukopise. 

Želimo još jednom da se svim autorima zahvalimo na učešću i poverenju i poželimo uspeh u daljem radu u poeziji.


Vaš Treći Trg

петак, 05. мај 2017.

11. BEOGRADSKI FESTIVAL POEZIJE I KNJIGE Trgni se! Poezija!



IZVAN SVAKOG ZLA
Vladislav Petković Dis

Trgni se! Poezija!
11. BEOGRADSKI FESTIVAL POEZIJE I KNJIGE Trgni se! Poezija!
11-15. maj, 2017.

Učesnici:
Jorgos Hristodulidis (Kipar), Tomislav Marinković (Srbija), Biserka Rajčić (Srbija), Malgožata Lebda (Poljska), Ružica Cvetković Pfajfer (Nemačka), Andrea Gril (Austrija), Sonja Harter (Austrija), Nika Pfajfer (Austrija), Aurelija Lasak (Francuska), Jolanda Kastanjo (Španija), Goran Čolakhodžić (Hrvatska), Šarlot Van den Brok (Belgija), Arvis Viguls (Letonija), Srđan Gagić (BiH/Srbija), Robert Simonišek (Slovenija), Nikolina Andova Šopova (Makedinija), Ivan Šopov (Makedonija), Đozep Pedrals (Španija), Patrik Kovalski (Srbija), Milan Dobričić (Srbija), Đorđe Trišović (Srbija), Aleksandra Milanović (Srbija), Stevan Tatalović (Srbija), Goran Stamenić (Srbija), Tamara Krstić (Srbija), Zlata Kocić (Srbija), Maša Seničić (Srbija), Viktor Radonjić (Srbija), Milica Milosavljević (Srbija), Daniel Kovač (Srbija), Marija Dragnić (Crna Gora), Natalija Jovanović (Srbija), Ognjen Obradović (Srbija), Slobodan Ivanović (Crna Gora), Anja Marković (Srbija), Bojan Marković (Srbija), Jana Aleksić (Srbija), Jasmina Topić (Srbija), Gordana Smuđa (Srbija), Dajana Vasojević (Srbija), Milena Ilić (Srbija), Vesna Stamenković (Srbija), Novica Petrović (Srbija), Sanja Milić (Srbija), Pau Bori (Španija/Srbija), Višnja Baletić (Srbija), Nevena Ilić (Srbija), Milomir Gavrilović (Srbija), Jelena Ivanović (Srbija), Biljana Isailović (Srbija), Ikonija Dabižljević (Srbija), Maša Đuričić, Maja Ćuk, Sonja Žugić, Dragana Nikolić, Marija Gužvica, Romana Bošković, Jelena Jovčić, Aleksandra Zdravković, Snežana Krejić, Biljana Popović, Maja Jovanović, Tijana Titin, Maša Milenković, Maja Jovanović, Aleksandra Petković (TKV), Dina Radoman (Srbija) i drugi pesnici, prevodioci, kritičari i umetnici.

--------------

PROGRAM

četvrtak, 11.maj

13h – POEZIJA ZA SREDNJOŠKOLCE:
Jorgos Hristodulidis, Goran Čolakhodžić, Arvis Viguls – Filološka gimnazija;
Malgožata Lebda, Biserka Rajčić – XIII Beogradska gimnazija

18h – IZVAN SVAKOG ZLA – Otvaranje festivala: OMAŽ pesniku Vladislavu Petkovuću Disu (1880-1917): O pesniku govori Tomislav Marinković; predstavljanje učesnika festivala

19h – METONIMIJE – otvaranje festivalske izložbe: Maša Đuričić, Maja Ćuk, Sonja Žugić, Dragana Nikolić, Marija Gužvica, Romana Bošković, Jelena Jovčić, Aleksandra Zdravković, Snežana Krejić, Biljana Popović, Maja Jovanović, Tijana Titin, Maša Milenković, Maja Jovanović, Aleksandra Petković (TKV) i Dina Radoman.

20h – ČITANJE POEZIJE: Tomislav Marinković, Jorgos Hristodulidis Andrea Gril, Šarlot Van den Brok, Aurelija Lasak, Đozep Pedrals, Goran Stamenić
Biblioteka grada Beograda, Rimska dvorana, Knez Mihailova 56


petak, 12. maj

12h – RAZGOVORI S PESNICIMA/PREVODIOCIMA:
12h – Poezija sa Kipra: Jorgos Hristodulidis, Aleksandra Milanović, Sađa Đorđević, Sanja Milić
13h Poljska poezija: Malgožata Lebda (Jezik zemlje), Biserka Rajčić, Tamara Krstić
Moderatori Milena Đorđijević i Dejan Matić
Narodna biblioteka Srbije, Atrijum, Skerlićeva 1(ulaz sa Svetosavkog platoa)

13h – POEZIJA ZA SREDNJOŠKOLCE: Andrea Gril, Srđan Gagić, Đozep Pedrals Filološka gimnazija

12-18h POEZIJA ZA STUDENTE: Aurelija Lasak, Jolanda Kastanjo, Nika Pfajfer, Đozep Pedrals Filološki fakultet

16h RAZGOVORI S PESNICIMA/PREVODIOCIMA:
16h New Voices of Poetry: Arvis Viguls, Aurelija Lasak, Šarlot Van den Brok, Milan Dobričić
17h Austrijska poezija: Andrea Gril, Nika Pfajfer, Sonja Harter, Đorđe Trišović – uvodna reč: Johanes Irčik, direktor Austrijskog kulturnog foruma u Beogradu
Moderatori Srđan Gagić i Dejan Matić
Biblioteka grada Beograda, Rimska dvorana, Knez Mihailova 56
19h – POEZIJA&FILM: Potop – režija Jelena Jovčić

20hČITANJE POEZIJE: Sonja Harter, Malgožata Lebda, Robert Simonišek, Daniel Kovač, Patrik Kovalski, Đozep Pedrals
Galerija Polet, Cetinjska 15

subota, 13. maj

12h POEZIJA I VINO: poseta vinariji Radovanović i čitanje poezije – Krnjevo, Podrum Radovanović

19:30h – MLADI DIS: Ognjen Obradović (Oticanja), Petar Matović
20h TRGNI SE! POEZIJA! – čitanje poezije: Tomislav Marinković, Ružica Cvetković Pfajfer, Arvis Viguls, Jolanda Kastanjo, Jorgos Hristodulidis, Aurelija Lasak, Robert Simonišek, Nika Pfajfer, Sonja Harter, Srđan Gagić, Goran Čolakhodžić, Malgožata Lebda, Goran Stamenić, Patrik Kovalski, Šarlot Van den Brok, Milan Dobričić…
Kafe Montana, Cara Dušana bb, Čačak

19:30h IZVAN SVAKOG ZLA čitanje poezije: Nikolina Andova, Andrea Grill, Ivan Šopov, Milena Ilić, Čarna Popović, Milka Popović, Slobodan Nikolić i Jasmina Topić
Gradska biblioteka Pančevo


nedelja, 14. maj

12-18h POEZIJA&SPORT– basket&fudbal – Ada Ciganlija

20h ČITANJE POEZIJE: Nika Pfeifer, Ružica Cvetković Pfajfer, Arvis Viguls, Goran Čolakhodžić, Yolanda Castano, Ivan Šopov, Nikolina Andova Šopova, Srđan Gagić

21:30h POEZIJA&MUZIKA: Nebograd Jam: novi kompozitori nova lirika: Ana Miković, Stefan Kostadinović, Slobodan Ivanović, Nikola Andrejić, Marija Družijanić, Marko Luković, Matija Anđelković.
KC Grad, Braće Krsmanović 4


ponedeljak, 15. maj

12h – RAZGOVORI S PESNICIMA/PREVODIOCIMA:
12h Treći Trg: Srđan Gagić, Goran Stamenić, Stevan Tatalović, Patrik Kovalski, Ružica Cvetković Pfajfer, Tamara Krstić, Milomir Gavrilović
13h – Poezija regiona: Robert Simonišek, Goran Čolakhodžić, Nikolina Andova, Ivan Šopov, Milena Ilić, Tamara Krstić
Moderatori Milena Đorđijević i Dejan Matić
Narodna biblioteka Srbije, Atrijum, Skerlićeva 1(ulaz sa Svetosavkog platoa)

16h RAZGOVORI S PESNICIMA/PREVODIOCIMA:
16h Disovo proleće: Tomislav Marinković, Ognjen Obradović, Maša Seničić, Bojan Marković, Jana Aleksić, Tamara Krstić
17h Španska poezija: Jolanda Kastanjo, Biljana Isailović, Tamara Krstić
Moderatori Srđan Gagić i Dejan Matić
Biblioteka grada Beograda, Rimska dvorana, Knez Mihailova 56

19h – JEDENJE POEZIJE (zatvaranje festival) – izložba i degustacija jela inspirisanih poezijom
20h –IZVAN SVAKOG ZLA: Tomislav Marinković, Andrea Gril, Aurelija Lasak, Sonja Harter, Malgožata Lebda, Goran Čolakhodžić, Jolanda Kastanjo, Nikolina Andova, Arvis Viguls, Robert Simonišek, Ružica Cvetković Pfajfer, Ivan Šopov, Srđan Gagić, Patrik Kovalski, Stevan Tatalović, Goran Stamenić, Milan Dobričić…
22h – PROGLAŠENJE POBEDINKA NAGRADNOG KONKURSA ZA POEZIJU TREĆEG TRGA I BEOGRADSKOG FESTIVALA POEZIJE I KNJIGE
KC Grad, Braće Krsmanović 4



Program POEZIJA&FILM u okviru ČITANJA POEZIJE i RAZGOVORA S PESNICIMA/ PREVODIOCIMA, selektor filmova: Jovan Marković.

Sve, još uvek, u orbiti (All Still Orbit, Dane Komljen, Bosna i Hecegovina/Srbija, 23’)
Tišina (Silence, Matej Okroglič, Slovenija, 8’)
If I had it my way I would never leave (Marko Grba Singh, Srbija, 15’)
Der Kübelreiter (Stefan Malešević, Srbija, 9’)
Revolucionarni dom (Revolutionary Home, Sead Šabotić, Crna Gora,13’)
Dvorišta (Backyards, Ivan Salatić, Crna Gora, 20’)
Crtani (Drawn, Dušan Babić, Srbija, 6’)
Koža će nam postati siva (Our Skin Is Going to Gray, Ivan Bakrač, Crna Gora, 12’)


-------

Street Art
TKV

Organizatori
Treći Trg i Biblioteka grada Beograda

Pokrovitelji
Sekretarijat za kulturu Beograda i Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije

Generalni sponzor
Erste Bank

Donatori
Kreativna Evropa, Austrian Kulturforum Beograd, TRADUKI, The New Voices – Literature Across Frontiers, Ministarstvo obrazovanja i kulture Kipra, Institut Ramon Llull, Ambasada Kraljevine Španije, Ambasada Republike Poljske, Hoteli Slavija...

Medijski pokrovitelji
RTS, Radio Beograd, RTV Studio B, Kompanija Novosti

Vino festivala
Podrum Radovanović

Partneri i prijatelji
EFFE, Čigoja štampa, Srebrno drvo, Narodna biblioteka Srbije, Gradska biblioteka Vladislav Petković Dis – Čačak, KC Grad, Galerija Polet, Filološki fakultet, Filološka gimnazija, 13. beogradska gimnazija, JP Ada Ciganlija, NOVA akademija umetnosti, Makart…

Direktor festivala: Dejan Matić
Umetnički direktor: Dragana Nikolić
Kreativni direktor: Dina Radoman
Glavni koordinator: Srđan Gagić
Koordinatori: Milan Dobričić, Isidora Injac i Milena Đorđijević
Saradnice: Dajana Vasojević i Amalija Vitezović
Volonteri: studenti Filološkog fakulteta u Beogradu

-------

*Prodajna izložba knjiga poezije svakog dana u vreme trajanja programa festivala.

**Organizatori festivala zadržavaju pravo izmene programa. Program dostupan na: www.trgnisepoezije.blogspot.com